Krem do twarzy z witaminą C – jaki wybrać? Jak witamina C działa na skórę?

Krem do twarzy z witaminą C - bookafka.pl

Odpowiednia pielęgnacja twarzy to podstawa. Na rynku nie brak, więc różnorodnych kremów do twarzy. Jednak jak spośród tego ogromu kosmetyków wybrać ten jeden, który będzie dla nas najlepszy?

Przychodzimy z pomocą i podpowiadamy jak wybrać najlepszy krem do twarzy z witaminą C.

Czytajcie dalej.

Jak działa witamina C?

Witamina C jest składnikiem kremów do twarzy o niezwykle korzystnym wpływie na stan skóry.

Kwas askorbinowy wykazuje bowiem takie działanie jak:

 • łagodzenie podrażnień skóry,
 • wzmacnianie i uszczelnianie ścian naczynek krwionośnych, co ma duże znaczenie zwłaszcza dla posiadaczy cery naczynkowej,
 • wygładza skórę,
 • spowalnia procesy starzenia się,
 • zapobiega powstawaniu zmarszczek,
 • pomaga zwalczyć trądzik oraz różnorodne stany zapalne skóry,
 • zmniejsza widoczność blizn oraz przebarwień na skórze,
 • wyrównuje koloryt skóry,
 • chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych,
 • wspomaga regenerację skóry po opalaniu,
 • stanowi barierę ochronną dla skóry przed czynnikami zewnętrznymi, jak zimny wiatr czy suche powietrze.

Więcej o niektórych właściwościach witaminy C możecie poczytać w publikacji dostępnej tutaj.

Pod jaką postacią możemy spotkać witaminę C w kremach do twarzy?

Najczystsza postać witaminy C, czyli kwas L-askorbinowy jest bardzo wrażliwa na światło oraz wysoką temperaturę. W nieodpowiednich warunkach zachodzi wtedy proces utleniania tej witaminy co skutkuje utratą wszelkich właściwości oraz składników aktywnych. Z tego powodu w kosmetykach stosuje się witaminę C w wielu formach.

W kremie do twarzy z witaminą C może trafić na takie jej pochodne jak:

 • Ascorbyl Palmitate (Palmitynian askorbylu), które dopiero w skórze ulega niemal natychmiastowo przemianie do najczystszej postaci witaminy C.
 • Ascorbyl Glucoside (Glukozyd askorbylu), który produkowany jest z witaminy C i skrobi. Pochodna ta uwalnia witaminę C dopiero na skutek kontaktu ze skórą i proces ten zachodzi stopniowo. Pozwala to również na lepsze wnikanie owej witaminy w poszczególne warstwy naskórka.
 • Magnesium Ascorbyl Phostphate (MAP, sól magnezowa fosforanu askorbylu), wykorzystywana jest najczęściej do tworzenia kosmetyków przeznaczonych dla cery wrażliwej.
 • Sodium Ascorbyl Phospate (SAP, sól sodowa fosforanu askorbylu), działa na podobnej zasadzie jak MAP. Wykazuje jednak silniejsze działanie antyseptyczne co sprawia, że znajduje zastosowanie głównie w kosmetykach dla cery problematycznej bądź z trądzikiem.
 • Tetrahexyldecyl Ascorbate (Tetraizopalmitynian askorbylu) jest najbardziej trwałą oraz wykazującą największą skuteczność formą witaminy C. Niestety wiąże się to z odpowiednio wyższą ceną całego kosmetyku. Najlepsze efekty pochodna ta wykazuje, gdy jej stężenie w kosmetyku mieści się w granicach od 1 do 3%.

Komu sprawdzi się krem z witaminą C?

Kremy z witaminą C są doskonałym wyborem przy każdym typie cery. Jednak i w tym przypadku niektórym osobom krem ten może przysłużyć się bardziej niż innym.

Sytuacja ta może mieć miejsce, gdy:

 • borykamy się z pierwszymi oznakami starzenia się skóry, jak mniejsza elastyczność skóry,
 • mamy cerę naczynkową, tłustą bądź problematyczną,
 • mamy widoczne przebarwienia skóry,
 • walczymy z trądzikiem, zarówno pospolitym, jak i różowatym,
 • nasza cera jest ziemista i wygląda na zmęczoną,
 • chcemy rozświetlić skórę natychmiastowo, na przykład, aby prezentować się nieskazitelnie na imprezie, ślubie, weselu bądź jeszcze innej wyjątkowej okazji.
Krem do twarzy z witaminą C - bookafka.pl
Kiedy będą widoczne pierwsze efekty stosowania kremu na twarz z witaminą C?

Na co zwracać uwagę wybierając krem na twarz z witaminą C?

Wybierając odpowiedni dla siebie krem z witaminą C musimy zwracać uwagę głównie na potrzeby naszej skóry. Jest to jednak zaledwie niewielka część tego co powinno nas zainteresować w trakcie kupna kremu do twarzy z witaminą C.

Aby wybrać dobry dla naszej cery krem należy zainteresować się:

 • rodzajem witaminy C w kremie – wybór jest całkiem spory, między innymi MAP czy SAP,
 • stężeniem witaminy C – krem na twarz dla cery wrażliwej powinien mieć maksymalne stężenie 10%, kremy dla pozostałych rodzajów cery maksymalnie 20%,
 • substancjami dodatkowymi – warto wybierać kremy, które zawierają składniki potęgujące dobroczynne działanie witaminy C, do substancji tych zaliczamy witaminę E czy kolagen,
 • pH kremu na twarz – kwas askorbinowy wykazuje najlepsze działanie przy pH poniżej 3,5,
 • rodzajem cery – cera sucha, wrażliwa, problematyczna, mieszana, tłusta, dojrzała itd., dostosujmy krem do potrzeb naszej skóry,
 • porą stosowania kremu – dzień, noc, a może uniwersalny.

Kiedy zobaczymy pierwsze efekty stosowania kremu do twarzy z witaminą C?

Wiadomym jest, że każdy chciałby zobaczyć pozytywne zmiany na swojej skórze w jak najkrótszym czasie. Jednak należy być cierpliwym, ponieważ na pierwsze zauważalne efekty stosowania kremu do twarzy z witaminą C będziemy musieli poczekać od około 4 do 6 tygodni.

Przez ten czas pamiętajmy, aby stosować krem regularnie.

Jak przechowywać kremy z witaminą C?

Kremy z witaminą C mają dwa swoje rodzaje. Są to kremy wodne oraz kremy bezwodne.

Dokładny sposób przechowywania zależy głównie od tego z jakim kremem z dodatkiem witaminy C mamy do czynienia. Kremy wodne są bowiem bardziej wrażliwe na działanie światła, a witamina w nich zawarta szybciej ulega rozkładowi.

Czasem może być nam trudno określić z jakim dokładnie typem kremu mamy do czynienia, dlatego też najlepiej jest stosować się do ogólnie przyjętej zasady, która mówi, aby kremy z witaminą C przechowywać w chłodnym i zaciemnionym miejscu bez dostępu do światła słonecznego.

Jak stosować kremy do twarzy z kwasem askorbinowym?

Sposób stosowania zależny jest głównie od tego jaki krem wybraliśmy. Krem przeznaczony na dzień stosujmy rano, na noc – wieczorem, a w przypadku zakupu kremu uniwersalnego dedykowanego zarówno na dzień, jak i na noc wybór należy do nas.

Krem do twarzy z witaminą C - bookafka.pl
Jaki wpływ na skórę ma witamina C?

Opinie

Kremy na twarz z witaminą C cieszą się wieloma pozytywnymi opiniami. Wiele osób podkreśla szczególne zasługi tego typu kremów w walce z niedoskonałościami skóry, przebarwieniami, a nawet potrądzikowymi bliznami.

Również osoby z bardziej delikatną czy wymagającą skórą są zadowolone. Dużo opinii dotyczy także działania przeciwzmarszczkowego. I chociaż zdaniem niektórych, kremy z witaminą C nie są dla osób z bardzo głębokimi zmarszczkami, to warto wypróbować taki krem chociażby po to, aby pozbyć się innych oznak starzenia się skóry, między innymi przebarwień. A w tej kwestii kremy na twarz z witaminą C są bezkonkurencyjne!

Producenci i ceny

Do producentów kremów do twarzy z witaminą C należą firmy takie jak Bielenda, Lumene, Dax Cosmetics, Anna Lotan, BingoSpa, Clarena, Organic Series, PCA Skin, Ziaja czy Yasumi. Ceny kremów zależą od stężenia witaminy C, jej rodzaju, dodatkowych składników aktywnych czy objętości kremu i wahają się od 7 do około 450 złotych.

Jakich kremów do twarzy używacie? Czy stosowaliście już krem na twarz z witaminą C?

Dajcie znać w komentarzach.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *