Krem z filtrem SPF

Krem z filtrem SPF - bookafka.pl

Wakacje to nie tylko czas zabawy i frajdy. Spędzając czas na zewnątrz powinniśmy pamiętać o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa. I nie chodzi tu tylko o przysłowiowe zapinanie pasów na czas podróży.

Należy również pomyśleć o bezpieczeństwie naszej skóry, ponieważ dzisiejsze zaniedbanie w tej kwestii może obrócić się przeciw nam za parę lat. Aby do tego nie dopuścić, warto stosować kremy z filtrem SPF.

Sprawdźcie jaki krem wybrać oraz co dokładnie oznaczają wartości SPF.

SPF – co to jest?

SPF, czyli Sun Protection Factor jest wskaźnikiem poziomu ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Bywa on często nazywany również faktorem SPF. Możemy zetknąć się z kremami o różnej wartości SPF, najczęściej od 2 do 100.

W zależności od kraju i języka skrót literowy może się różnić. Dla przykładu, w Niemczech zetkniemy się ze skrótem LSF, a we Francji z IP. Ponadto, możemy również spotkać oznaczenia FP, SF, BF czy UVB.

Wartość SPF świadczy również o tym, ile razy wydłużony jest czas bezpiecznego dla naszej skóry przebywania na słońcu. Bez zastosowania kremu z filtrem czas ten wynosi około 20 minut. Jeśli zakupimy krem z filtrem, którego wartość wynosi 10, to czas ten należy pomnożyć przez wartość SPF. Wtedy zamiast bezpiecznych 20 minut, otrzymamy ich 200.

Jaki poziom ochrony dają filtry?

Liczby obecne przy oznaczeniu SPF nie są przypadkowe. Świadczą one o skuteczności ochrony przed promieniami słonecznymi.

Filtry SPF chronią przed promieniowaniem słonecznym w około:

 • SPF 2 – od 25% do 30%,
 • SPF 4 – 50%,
 • SPF 10 – 85%,
 • SPF 15 – od 93% do 96%,
 • SPF 25 – 96%,
 • SPF od 30 do 50 – 98%,
 • SPF 60 – od 98,5% do 99,5%.

Różnice te wydają się być na pierwszy rzut oka niewielkie. Jednak są one bardzo znaczące. Szczególnie w przypadku karnacji bardzo podatnych na poparzenia.

Krem z filtrem SPF - bookafka.pl
Promienie UVA i UVB – czym są i jakie mają znaczenie przy wyborze kremu z filtrem?

Promienie UVA i UVB – co oznaczają?

Promienie UVA – odpowiadają za przedwczesne starzenie się i tworzenie się zmarszczek. Dzieje się tak ze względu na ich głębokie działanie na skórę. Promienie UVA na trwałe uszkadzają włókna kolagenu i elastyny w skórze. Promieni tych nie widzimy gołym okiem, ale ich wpływ na skórę jest widoczny aż za bardzo.

Promienie UVB – odbieramy je jako ciepło na naszej skórze. Działają wysuszająco na skórę powodując tym samym stany zapalne. Promienie UVB ponoszą winę za oparzenia słoneczne, uszkadzają naskórek, a w dłuższej perspektywie, mogą prowadzić do powstania choroby nowotworowej skóry.

Na co zwrócić uwagę wybierając krem z filtrem SPF?

Wybierając krem z filtrem należy zwrócić uwagę na:

 • skład – krem nie powinien zawierać substancji zapychających
 • siła filtru – SPF 15, 30, 50,
 • rodzaj filtru – chemiczny czy fizyczny,
 • ochrona – przed promieniowaniem UVA oraz UVB,
 • wodoodporność – szczególnie ważna, gdy spędzamy czas nad wodą.

Ponadto, kosmetyk powinien szybko i łatwo się wchłaniać, a jego konsystencja powinna być lekka. Dobrze, jeśli kosmetyk oprócz ochrony skóry dodatkowo by ją nawilżył.

Krem z filtrem chemicznym czy fizycznym – co lepsze?

Kremy z filtrem fizycznym, zwanym inaczej mineralnym będą idealne dla posiadaczy skóry wrażliwej, skłonnej do alergii oraz dzieci. Filtr ten doskonale radzi sobie na słońcu, ponieważ nie zmienia on swoich właściwości w kontakcie z promieniowaniem słonecznym. A skoro o tym mowa, to warto zaznaczyć, że filtry mineralne radzą sobie z ochroną skóry przed promieniowaniem UVB, niestety w starciu z promieniowaniem UVA ich ochrona jest słabsza.

Krem z filtrem chemicznym nie może być używany przez wszystkich. U niektórych osób może on wywołać skutki niepożądane w postaci pieczenia bądź swędzenia skóry. Wystawione na słońce, filtry chemiczne tracą powoli swoje właściwości, przez co należy powtarzać ich aplikowanie co około 2 godziny.

Krem z filtrem SPF - bookafka.pl
Jak często należy nakładać na skórę krem z filtrem?

Jak stosować krem filtrem?

Po pierwsze i najważniejsze, zawsze czytajmy co do przekazania ma nam producent kremu z filtrem. Zalecenia mogą bowiem delikatnie odbiegać od siebie, na przykład, gdy mowa o częstotliwości stosowania.

Kremy z filtrem zawsze stosujemy na czystą i osuszoną ręcznikiem skórę. Zazwyczaj zaleca się, aby powtórzyć aplikację kremu co 2 do 4 godzin. Jednak od każdej normy są wyjątki. W tym wypadku, wyjątek stanowi ścieranie się kremu z filtrem bądź kąpiel w basenie, jeziorze czy innym akwenie wodnym. Jeśli krem z filtrem nie był wodoodporny to smarowanie nim należy powtórzyć po wyjściu z wody.

Kiedy stosować krem z filtrem?

Krem z filtrem to nie jest wyłącznie produkt sezonowy do używania jedynie latem, jak mogłoby się zdawać.

Ale jak to? – pytacie.

Nie ma co ukrywać, że kremy z filtrem kojarzą się z latem i wakacjami. Zapominamy jednak, że styczność z promieniowaniem słonecznym mamy przez cały rok, a określone warunki wzmacniają jego działanie. Promieniowaniu sprzyjają najbardziej piasek, woda oraz śnieg. Piasek odbija około 25% promieniowania, woda około 40%, a śnieg od 70% do nawet 95%.

I właśnie dlatego kremy z filtrem powinniśmy używać całorocznie.

Jaki krem z filtrem jest odpowiedni dla dzieci?

Krem z filtrem dla dzieci i niemowląt powinien charakteryzować się ochroną przed promieniowaniem UVA i UVB, posiadać SPF od 50 wzwyż, a także być wodoodporny. Ponadto, należy zwrócić szczególną uwagę na skład. Krem z filtrem dla dziecka nie powinien zawierać parabenów i posiadać jedynie filtry mineralne.

Pamiętajcie, nie nakładajcie kremów z filtrem u dzieci poniżej 6 miesiąca życia. Nie wystawiajcie ich również bezpośrednio na słońce. Zamiast tego, zadbajcie, aby niemowlę przebywało w cieniu.

Krem z filtrem SPF - bookafka.pl
Jakie są opinie o kremach z filtrem? Ile kosztują kremy z filtrem SPF?

Jaki krem z filtrem wybrać?

Wybór kremy zależy w dużej mierze od naszej karnacji i jej podatności na uszkodzenia spowodowane opalaniem bądź spędzaniem czasu na słońcu.

Jeśli chcemy dobrać krem, aby krem z filtrem spełnił swoją rolę powinniśmy kierować się poniższymi wytycznymi:

 • krem z filtrem SPF 50 i wyżej – polecane w przypadku bardzo jasnej karnacji posiadającej piegi i jasne blond lub rude włosy, skóra u tych osób jest bardzo podatna na oparzenia,
 • krem z filtrem SPF 30 i wyżej – zalecane przy jasnej karnacji, osoby ją posiadające nie mają piegów, a ich włosy są w odcieniu jasnego lub ciemnego blondu, skóra jest bardzo podatna na oparzenia, jednak posiada niską zdolność do opalenia się,
 • krem z filtrem SPF 15 i wyżej – sprawdzi się karnacjom ciemnym i bardzo ciemnym, osoby je posiadające mają włosy od ciemnego blondu po brąz, ich skóra rzadko ulega poparzeniom, a także bardzo łatwo i szybko się opala.

Ponadto, musimy zwrócić uwagę na wymienione już wcześniej rzeczy, jak chociażby częstotliwość nakładania kremu oraz jego rodzaj.

Potwierdzenie naszych słów oraz dodatkowe informacje możecie znaleźć między innymi tu czy tutaj.

Opinie

Kremy z filtrem to obowiązkowe wyposażenie na wakacje spędzane w słonecznych krajach. Jednak przydatne są one wszędzie i o każdej porze roku. Kremy z filtrem skutecznie chronią dorosłych, jak i dzieci przed poparzeniami słonecznymi, jak i negatywnym wpływem promieniowania UVA i UVB.

Producenci i ceny

Kremy z filtrem o określonym SPF produkują firmy Bjobj, Fitokosmetik, Clinique, Dax Cosmetics, Dermalogica, Lirene, Madara, Pharmaceris, Shiseido, Sisley, Skarb Matki, Skin79, Thalgo czy Ziołolek. Ceny wahają się od około 9 złotych do około 500 złotych i zależą od rodzaju filtra, pojemności kosmetyku oraz substancji pomocniczych w kremie.

Chcecie posłuchać więcej o kremach z filtrem? Więc obejrzyjcie ten filmik:

Czy korzystacie z kremów z filtrem? SPF 15, 30 czy 50 – który z nich jest dla Was?

Dajcie znać w komentarzach.

Related Post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *